Інтермедіати фенілпропаноїдного шляху як речовини для продовження тривалості і якості життя
Реєстраційний номер проєкту: 2020.02/0118
Тривалість проєкту: з 2020 по 2022 р.р.
Загальна вартість проекту: 8 664 800 тис. грн.
Назва конкурсу:
Конкурс НФДУ “Підтримка досліджень провідних та молодих учених”
Тематичний напрям конкурсу :
Загальногалузевий конкурс колективних проєктів із виконання фундаментальних та прикладних наукових досліджень і розробок.
Характер досліджень : Фундаментальні дослідження
Вид грантової підтримки: Колективний грант
Напрям грантової підтримки: Виконання наукових досліджень і розробок
Науковий напрям : Біологія, медицина і аграрні науки
Спеціальність : Біохімія – Фізіологія людини і тварин – Молекулярна біологія
Мета наукового проєкту:
Встановити спільні та відмінні механізми геропротекторної дії ефекторів мітохондріального дихання (2,4-динітрофенол та альфа-кетоглютарат), окремих фенілпропаноїдів (ферулова кислота) та рослинних препаратів з високим вмістом фенілпропаноїдів (лофант анісовий, перець чiлі та родіола рожева) у модельних тварин, плодової мушки Drosophila melanogaster та мишей.
Основні завдання проєкту:
- Дослідити дозо-залежний вплив мітохондріальних ефекторів (альфа-кетоглютарату і 2-4- динітрофенолу), окремих фенольних речовин (ферулової кислоти) та комплексних рослинних препаратів (лофанту анісового, перцю чілі та родіоли рожевої) на функціональні показники здоров’я модельних тварин за умов збалансованої дієти.
- Дослідити вплив вищезгаданих препаратів на активність метаболічних шляхів, зокрема показники енергетичного метаболізму та інтенсивність вільнорадикальних процесів, у модельних тварин за умов збалансованої та висококалорійної дієт.
- Встановити молекулярні механізми захисної дії досліджуваних препаратів шляхом визначення рівня маркерів запалення та рівня транскриптів і білкових продуктів для генів, чия експресія регулюється відомими сигнальними системами, які пов’язані зі старінням.
- Вивчити вплив різних комбінацій досліджуваних препаратів на тривалість життя та функціональне старіння у плодової мушки.
Очікувані результати виконання проєкту:
- Очікуємо, що досліджувані речовини та рослинні екстракти, які продовжують тривалість життя, також уповільнюватимуть функціональне старіння.
- Також очікуємо виявити активацію відомих сигнальних шляхів за дії вибраних геропротекторів.
- Планується з’ясувати багато аспектів ролі мітохондрій у дії вибраних геропротекторів та отримати нову інформацію відносно ключових систем регуляції експресії генів та метаболізму у плодової мушки та мишей, адже роль шляху Nrf2 у збільшенні тривалості життя різними геропротекторами вивчена лиш на нематоді C. elegans.
Контактна особа і менеджер проєкту в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника: доктор біологічних наук, професор кафедри біохімії та біотехнології Байляк Марія Михайлівна
е-mail: bayliak@ukr.net